Pochod Čertova podkova

Tradiční jarní pochod s názvem Čertova podkova oslavil v roce 2022 svůj již 50. ročník. Pojdmě se tedy podívat na něco z jeho historie.

Pochod od jeho vzniku pořádá turistický odbor Klub přátel dlouhých kilometrů Sedlec-Prčice (KPDK Sedlec-Prčice). První ročník se uskutečnil 22. února 1970, pouze jako vycházka v délce 14 kilometrů, která měla na mapě tvar písmene "U". V tento rok akce získala i svůj název - díky tvaru vycházky a cíli u skalního útvaru zvaného Čertovo břemeno.

"V cíli prohlásil Jirka Brož: Byla to taková ČERTOVA PODKOVA"

ze zápisků Stanislava Rataje, t. č. vedoucího KPDK Sedlec-Prčice

Na základě tohoto prohlášení a celkového úspěchu vycházky vznikl pochod s tímto pohádkovým názvem.

Postupem času se na pořádání pochodu podíleli desítky členů klubu. Zmiňme alespoň ty, kteří byli těmi nejzásadnějšími: Stanislav Rataj, Václav Slaba, Jaroslav Černohorský a Jan Nousek.

Během let se na pochodu událo mnoho zajímavého. Třeba hned v druhém ročníku se účastníci museli na Javorové skále brodit 70 cm sněhu. V dalším ročníku byl pochod navštíven netradičním účastníkem, a to Martinusem Sedjokem z Indonésie, toho času studentem v Praze. V následujících letech přibylo opékání špekáčků na Čertově břemeni a hod šiškami do podobizny čerta.

Počátkem osmdesátých let se začalo na stanoviště na Čertovo břemeno jezdit autem a s tím začaly přibývat dnes již typické znaky pochodu. Mezi ně patří kotlík na vaření čaje a místo pro odpočinek turistů (kontrola) u zmíněného skalního útvaru. Dalším charakteristickým rysem je losování o špekáčky. Původně se losovalo o tři ceny - šest, tři a jeden špekáček. To proto, aby se jich nemuselo nosit moc. Od té doby, co se začalo na kontrolu jezdit, je výherní zhruba každý druhý los.

Významnější změnou prošel pochod po převratu, kdy pomyslnou štafetu od pana Rataje převzal jako vedoucí Jan Nousek starší. Ten navázal na všechny tradice a postupem času nějaké přidal. První a asi nejvýznamnější novou tradicí se roku 1993 staly perníkové podkovy. Ty, aniž by o tom někomu řekla, upekla paní Marie Nousková, netušíc, že se stanou nedílnou součástí a základním symbolem současného pochodu. Další výraznou změnou se stal nový čert. Původní závěsný plechový, jemuž se šišky házely do oka, byl v 90. letech nahrazen velkým dřevěným stojacím, u nějž je otvor pro házení tvořen ústy.

Změnou prošlo i zázemí hlavní kotroly na Čertově břemeni. V roce 2000 byl poprvé postavem přístřešek a v něm vytvořené posezení, aby si turisté mohli v klidu odpočinout při nepřízni počasí, která občas na pomezí zimy a jara panuje. Nyní se tak na tomto místě mohou občerstvit, vypít si horký čaj, na ohni si opéci buřta a pohovořit si s ostaními účastníky. Jedinou výjimkou se stal 40. ročník v roce 2010, kdy byla na základě jubilea kontrola přesunuta k Vozerovicím, aby si pochodníci mohli projít i severní část údolí.

Postupem času pochod získal na oblibě a stal se stálým jarním cílem několika generací pochodníků, kteří díky němu poznávali krásy údolí zvaného Český Merán. Počet účastníků se měnil od několika desítek po několik stovek, kdy nejvetší počet jich byl v roce 2022, a to 571.

Pochod, jež se koná vždy kolem prvního jarního dne, je typický i svým nevyzpytatelným počasím. U občerstvení se můžete jeden rok setkat s vrstvou sněhu, kdy se po okolních planinách prohánějí běžkaři, a v dalším roce s loukami s prvními květy, kdy se lidé vystavují slunečním paprskům.

Tradice pochodu byla roku 2020 poprvé přerušena společenskou situací v souvislosti s pandemií koronaviru, aby se opět rozběhla v roce 2022 a to rovnou oslavou 50. ročníku. 

Přijměte tedy pozvání na procházku krásnou přírodou a přijďte každý rok zjara do Sedlce-Prčice

Rok Počet účastníků
2023 551
2022 571
2021 zrušeno z důvodu Covid-19
2020 zrušeno z důvodu Covid-19
2019 244
2018 120
2017 78
2016 332

 

Lukáš Nousek

KPDK Sedlec-Prčice